Polikarbonat ( pc. ) plastikler normalde şekilsiz ve saydam termo plastiklerdir. İşlenmiş durumdaki Polikarbonat piyasada çeşitli renklerde saydam ve yarı saydam olarak cam’a alternatiftir. Şeffaf ve darbeye dayanıklı Polikarbonat levhalar farklı materyallerin yapımında kullanılabilir . Kurşun geçirmez camlardan gözlük camına , tıbbi cihazlardan otomotiv parçalarına , seralardan dijital disketlere , cd ler ve dış aydınlatma armatürlerinde yaygın olarak kullanılır. Polikarbonat iyi derecede ısı direnci gösterir ve alev geciktiriciler ile birlikte bu direnci daha üst seviyeye taşıyabilir. Bu özellik ürünlerin etiketinde FR kısaltması ile belirtilir. Polikarbonat plastikler darbeye dayanıklı , transparan yüzeyleri sebebi ile cama alternatif olarak kullanılmasının haricinde daha sağlam ve dayanıklı materyallerin yapımında da kullanıldığı için ‘’ Mühendislik plastiği ‘’ olarak nitelendirilir. Alttaki şema Polikarbonat malzemenin ABS, Polistiren ( PS ) , naylon gibi yaygın kullanılan farklı plastiklerle aralarındali darbe dayanımını karşılaştıran tablodur.

Polikarbonatın Özellikleri Nedir ?

Polikarbonatın bazı temel özelliklerini irdelersek ; Termoplastik olarak kategorize edilmiştir. Nedir Termoplastik ? Isı ile ‘’ bozulmadan ‘’ tepkimeye giren ( etkileşen ) plastiklere verilen isimdir. Erime noktasına kadar ısıtılıp – soğutulup ve bozulma göstermeden tekrar ısıtılabilmesi , polikarbonat malzemeyi değerli bir plastik yapan önemli bir özelliktir. Bu özellikleri sayesinde enjeksiyon kalıplanmasına ve geri dönüşüme olanak sağlar.
Bunun tam zıttı olan plastiklere Termoset denir. Sadece bir defa ısıtlabilir. İlk ısıtma işlemi termoset malzemelerin tersine çevrilemeyen kimyasal reaksiyona girmesine sebep olur. Yüksek ısıl işlem uygulandığında yanar.Bu sebepten dolayı geri dönüşüme elverişsizdir. Polikarbonat ‘’amorf ‘’ bir malzemedir. Kristalli katıların özelliklerini göstermez. Tipik olarak
amorf plastikler , katıdan sıvıya keskin bir geçiş yerine daha yavaş ( geçiş sıcaklığı – erime noktası ) yumuşar. Polikarbonat kopolimer , birbiriyle kombinasyonlu farklı monomer tipinden oluşur.

Kategoriler: Ham Maddeler

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir